صفحه اصلی  |  چرا تبلیغات در گلستان118  |  تعرفه درج آگهی  |  ثبت اطلاعات شغلی شما  |  دایرکتوری مشاغل  |  پیوندها  |  تماس با ما                     ۱۴۰۰ دوشنبه ۳۰ فروردين
  علينقي وزيري

تاریخ انتشار : 3 آذر 1390
تعداد بازدید : 3003 مرتبه
 
اولين‌ پايه‌گذار و پدر موسيقي‌ جديد ايران‌
نمایش اندازه واقعی

استاد ‌علي‌نقي‌ وزيري‌‌‌ موسيقيدان‌ و پايه‌گذار موسيقي‌ جديد ايران در سال‌ ‌1266‌ به‌ دنيا آمد و از ‌14‌سالگي‌ با موسيقي‌ آشنا شد. وي‌ در ‌31‌ سالگي‌ به‌ مدت‌ ‌5‌ سال‌ در پاريس‌ و برلين‌، به‌ تحصيل‌ و تجربه‌ در علوم‌ متعارف‌ موسيقي‌ غرب‌ پرداخت‌‌.وزيري‌ در ‌1302‌ که‌ به‌ ايران‌ بازگشت‌‌ مدرسه‌ عالي‌ موسيقي‌ را تأسيس‌ کرد و به‌ چاپ‌ کتاب‌هاي‌ متعدد و کنسرت‌ها و ضبط صفحات‌ گرامافون‌ اقدام‌ کرد.در اين‌ فرصت‌‌ به‌ تحقيق‌ در زمينه‌ موسيقي‌ پرداخت‌ و هيئت‌ علمي‌ دانشگاه‌ تهران‌ پس‌ از مدتي‌ وي‌ را به‌ عنوان‌ استاد کرسي‌ هنر و زيباشناسي‌ به‌ تدريس‌ در دانشگاه‌ مأمور کرد. وزيري‌ پس‌ از شهريور ‌1320‌ به‌ رياست‌ اداره‌ موسيقي‌ کشور و مجله‌ موسيقي‌ و اداره‌ راديو مشغول‌ شد‌ اما چون‌ با کارشکني‌ها مواجه‌ شد به‌ دانشگاه‌ برگشت‌ و تا پايان‌ زندگي‌ به‌ تدريس‌ پرداخت.

وزيري اولين‌ پايه‌گذار و پدر موسيقي‌ جديد ايران‌ پس‌ از انقلاب‌ مشروطه‌ است‌ و بايد او را پايه‌گذار موسيقي‌ جديد ايران‌ دانست.  وزيري‌ در ساختن‌ و پرداختن‌ نخستين‌ سرود ملي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ نيز فعاليت‌ کرد و قطعاتي‌ مانند اي‌ وطن‌‌ خاک‌ ايران‌ و نيز مارش‌ ظفر را ساخت.  استاد وزيري‌ همچنين‌ نخستين‌ کتاب‌ در رشته‌ موسيقي‌ ايراني‌ به‌ شيوه‌ علمي‌ را با نام‌ ‌شيوه‌نامه‌‌ تار نوشته‌ است.

استاد علي‌نقي‌ وزيري‌ سرانجام‌ در 18 شهريور سال 1358، در ‌92‌ سالگي‌ درگذشت‌‌.

 
 
 
تلفن های ضروری

194
141
121
117
115
125
134
139
32628605
امداد شبکه گاز
اطلاعات راه ها
شبکه برق
خرابی تلفن
فوریتهای اورژانس
آتشنشانی
هواشناسی
اطلاعات راه آهن
اطلاعات پرواز
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون آگهی تبلیغات اندیشه پویا می باشد. کلیه فعالیت های این وب سایت برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.