صفحه اصلی  |  چرا تبلیغات در گلستان118  |  تعرفه درج آگهی  |  ثبت اطلاعات شغلی شما  |  دایرکتوری مشاغل  |  پیوندها  |  تماس با ما                     ۱۴۰۰ دوشنبه ۳۰ فروردين
  معرفي دکتر خليل فلسفي

تاریخ انتشار : 6 آذر 1390
تعداد بازدید : 3654 مرتبه
 
متخصص بيماريهاي ريوي از پاريس و پايه گذار مرکز مبارزه با سل در تهران و متخصص بيماريهاي ريوي از پاريس نماينده مردم گرگان در دوره چهاردهم،پانزدهم و هفدهم مجلس شوراي ملي
نمایش اندازه واقعی

زنده ياد دکتر خليل فلسفي فرزند ارشد ميرزا علي حکيم (در اواسط خيابان شهداي گرگان کوچه اي به نام پدر ايشان مزين است) و نوه ميرزا احمد حکيم استرآبادي در سال 1290 خورشيدي در گرگان متولد شد. پدر و پدربزرگش هر دو از طبيبان مشهور و حاذق شهر بودند. وي تحصيلات ابتدائي را تا 15 سالگي در زادگاهش سپري کرد و درس صرف و نحو عربي را نزد آقا شيخ هادي استرآبادي گذراند، پس از آن به جهت ادامه تحصيل به تهران رفت و آنجا در رشته پزشکي مدرک دکترا گرفت. وي صاحب 5 برادر کوچکتر نيز بود که همگي آنها نيز از مفاخر معاصر گرگان به حساب مي آيند : ذبيح الله (مدير مدرسه ملي حسيني استرآباد)، دکتر حسين (دکتراي حقوق، مستشار ديوان عالي کشور، دادستان تهران و نماينده گرگان در مجلس بيستم)، دکتر احمد و محمود و ابوالقاسم که همگي پزشک بودند و خانواده فرهيخته فلسفي را تشکيل مي دادند.

 دکتر فلسفي پس از فراغت از تحصيل به گرگان رجعت نمود و به عنوان يکي از نخستين اطباي شهر در بيمارستان گرگان (تنها بيمارستان موجود درشهر که بعدها به پهلوي و در نهايت به 5 آذر تغيير نام داد) به عنوان رئيس بخش عفوني مشغول به کار شد و حدود 6 سال فعاليت نمود. در سال 1322 در انتخابات چهاردهمين دوره مجلس شوراي ملي از سوي مردم به عنوان نماينده راهي مجلس شد و دو سال به انجام خدمت پرداخت، وي در اين ايام که زلزله مهيب 17 فروردين 1323 رخ داده بود مدرسه شير و خورشيد گرگان را جهت ادامه تحصيل فرزندان شهرش بازسازي نمود. فلسفي مجدداً در دوره پانزدهم که با ده ماه وقفه همراه بود نيز با کسب اکثريت قاطع آراء (13426 رأي از 13567 رأي مأخوذه) در تاريخ 11/10/1325 به عنوان کفيل مردم گرگان به مجلس راه يافت و خدمات شاياني در راه ترقي شهر و ديار خويش صورت داد. در انتخابات فرمايشي دوره شانزدهم، سيد محمدعلي شوشتري جزايري از سوي دربار به مجلس راه يافت که با اعتراضات گسترده مردم گرگان و اطراف همراه بود اما در دوره هفدهم دکتر فلسفي در انتخابات 14/10/1330 با کسب 8652 رأي از 14481 رأي از رقيب درباري خود پيشي گرفت و براي سومين بار راهي پارلمان ملي شد. وي در زمان نمايندگي با بزرگاني چون ملک الشعراي بهار آشنايي يافت و پايه گذار بسياري از قوانين آن هنگام از جمله معافيت از خدمت متأهلان و برقراري تسهيلات محصلان و دانشجويان اعزامي به خارج از کشور گرديد.

   دکتر فلسفي پس از انحلال مجلس به واسطه کودتاي 28 مرداد براي دريافت مدرک تخصصي خود در رشته امراض ريوي به فرانسه رفت و در بازگشت به تهران پايه گذار مرکز مبارزه با سل در ايران گرديد. اما به واسطه علاقه وافري که به زادگاهش داشت به گرگان بازگشت و بعدها با همراهي حاج محمدتقي فلسفي بيمارستان خصوصي فلسفي را در گرگان تأسيس نمود. دکتر خليلي سرانجام در سن 95 سالگي به دليل کهولت در تاريخ 21/8/1385 دار فاني را وداع گفت.

پي نوشت: اين مطلب در نشريه گلشن مهر مورخ 12/6/1392 شماره 1148 به طبع رسيده است.

 
 
 
تلفن های ضروری

194
141
121
117
115
125
134
139
32628605
امداد شبکه گاز
اطلاعات راه ها
شبکه برق
خرابی تلفن
فوریتهای اورژانس
آتشنشانی
هواشناسی
اطلاعات راه آهن
اطلاعات پرواز
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون آگهی تبلیغات اندیشه پویا می باشد. کلیه فعالیت های این وب سایت برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.