صفحه اصلی  |  چرا تبلیغات در گلستان118  |  تعرفه درج آگهی  |  ثبت اطلاعات شغلی شما  |  دایرکتوری مشاغل  |  پیوندها  |  تماس با ما                     ۱۴۰۰ پنج شنبه ۲ ارديبهشت
  فخرالدين اسعد گرگاني

تاریخ انتشار : 8 آذر 1390
تعداد بازدید : 3778 مرتبه
 
از داستان سرايان بزرگ زبان فارسي
نمایش اندازه واقعی

 فخرالدين اسعد گرگاني از داستان سرايان بزرگ زبان فارسي كه به سبب تبحرش در زبان و خط پهلوي افسانه كهن از عهد باستان را به نظم در آورده در دوران سلجوقي مي زيسته است . وي افسانه اي از زمان اشكانيان راكه تا قرن پنجم هجري قمري نزدمردم به جاي مانده بود در افسانه ويس و رامين به شعر نوشت.                                                                

فخرالدين اسعد اهل گرگان و فردي مسلمان و بر مشرب اهل اعتزال و فلاسفه بود كه در نيمه اول قرن پنجم هجري برابر با قرن يازدهم ميلادي و همزمان باسلطنت طغرل سلجوقي مي زيست وي علاوه بر شعر در فلسفه و علوم نيز دستي داشت. او در فتح اصفهان با طغرل همراه بودو بااين كه سلطان سلجوقي ازاصفهان به قصدتسخير همدان خارج شد،فخرالدين از اين شهرنرفت وبا عميد ابوالفتح مظفر نيشابوري حاكم اصفهان باقي مان  گفت و گو هاي  فخرالدين با امير ابوالفتح  مظفر به نظم  داستان ويس و رامين نخستين منظومه عاشقانه  تاريخ  ادبيات ايران انجاميد كه هرچند منظومه ويس و رامين،شاهكاري است كه ازسوي فخرالدين در حدود يكهزار سال پيش به نظم در آمده است اما موضوع اين منظومه به سبب اسامي شخصيت ها، اماكن، شيوه ازدواج و تاثير ستارگان بر سرنوشت انسان ها كه از تعلقات فكري ايرانيان قبل از اسلام است داستاني از عهد باستان ايران به حساب مي آيد.                                          

   درباره مثنوي ويس و رامين گفته شده همانند  شاهنامه  فردوسي زنده  كننده بخشي از ميراث ادبي وفرهنگ ايران پيش ازاسلام بوده است.سبك سرودن اشعاراين مثنوي بدور از هرگونه تكلف وگاهي بابرخي از پيرايه هاي لفظي ساده توام گرديده،به همين سبب به داستاني لطيف و مؤثر در زبان و ادبيات فارسي دري تبديل شده است. 

از آنجا كه در به نظم در آوردن ويس و رامين اين داستان جاودانه ، شاعر نهايت فصاحت و رواني را رعايت داشته منظومه او سر مشق شاعراني قرار گرفت كه در سرودن داستان هاي عاشقانه در زبان پارسي به شهرت رسيدند.ازآن جمله مي توان به نظامي بزرگ شاعر ايراني اشاره نمود كه درخلق منظومه فناناپذير خسرو و شيرين خود ازسبك وسياق وانديشه شاعرگرگاني تاثير پذيرفته است.         مثنوي ويس و رامين در بحر مسدس مقصور (يا محذوف) سروده شده است. سبك آن نظم بي تصنع فارسي دري وهم ماخذفارسي ميانه محسوب مي شود.داستان ويس ورامين بيشتر وقايعش درشمال ايران ازمرو تاهمدان ونخجيرگاه گرگان اتفاق مي افتد.همچنين از فتوحات طغرل در خوارزم، خراسان، طبرستان،ري، اصفهان و كرمان هم ياد شده است.                                                  

اما درباره اين كه چرا ويس ورامين گرگاني به شهرت منظومه خسرو و شيرين گنجوي نرسيد دكتر اسدالله  معطوفي  پژوهشگر تاريخ  گرگان مي گويد : داستان ويس و رامين برگرفته از افسانه اي مربوط به ايران باستان است كه به سبب منسوخ بودن برخي سنن زمان باستان نزد ايرانيان بعد از اسلام مورد اقبال قرار نگرفت و جايگاهي همچون سروده هاي شاعران ديگر نيافت.        

وي مي افزايد: البته داستان ازدواجي كه درويس ورامين به آن استناد شده در زمان ايران باستان رايج نبوده و احتمالاتنها در زندگي قوم و گروهي خاص از اشراف كه در پي عقايدي همچون پاكي خونشان بودند رواج داشته است.                               

معطوفي مي گويد:ازنسخه اصلي كتاب ويس و رامين وآرامگاه فخرالدين اسعد اطلاعي در دست نيست.هم اكنون به پاس نكوداشت اين شاعر بزرگ پارسي زبان،تالار بزرگ شهر گرگان به نام فخرالدين اسعد گرگاني مشهور است و مجسمه اي نيز از او در ميدان روبه روي تالار نصب شده كه كتابش يعني ويس و رامين را در دست دارد.

 
 
 
تلفن های ضروری

194
141
121
117
115
125
134
139
32628605
امداد شبکه گاز
اطلاعات راه ها
شبکه برق
خرابی تلفن
فوریتهای اورژانس
آتشنشانی
هواشناسی
اطلاعات راه آهن
اطلاعات پرواز
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون آگهی تبلیغات اندیشه پویا می باشد. کلیه فعالیت های این وب سایت برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.