ثبت نان زنجبيلي گرگان به عنوان ميراث فرهنگي ناملموس در فهرست آثار ملي

تاریخ انتشار : 13 تیر 1395
تعداد بازدید : 718 مرتبه
 
مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلستان گفت: نان زنجبيلي از جمله شيريني هاي سنتي و مخصوص عيد در شهرستان گرگان است که به عنوان ميراث فرهنگي ناملموس در آثار ملي کشور ثبت شد.
نمایش اندازه واقعی

به گزارش ايرنا از ميراث فرهنگي گلستان، ابراهيم کريمي اعلام کرد که در آخرين نشست شوراي ثبت ميراث ملي کشور، پرونده نان زنجبيلي مطرح و با راي اين شورا در فهرست آثار ميراث فرهنگي ناملموس کشور ثبت گرديد.

وي درباره انواع شيريني هاي سنتي گرگان نيز گفت: شيريني­هاي مخصوص عيد در ميان گرگاني­ها به چند گروه تقسيم مي شود که شامل حلواها، شيريني­ها و شکلات­ها مي باشد.

                                   

به گفته وي از جمله اين شيريني­ها حلوا اُماج، نون عيدي شامل نان خرمايي، نان زنجفيلي (زنجبيلي)، سرغربيلي، نان پادرازي خشک و نان پادرازي روغني و نيز قطاب، آب نبات شيري و پشت زيک بوده که از ديرباز به صورت سنتي تهيه و در مراسم، جشن ها و اعياد بزرگ مانند نوروز مورد استفاده قرار مي­ گيرد.
وي همچين در خصوص ترکيبات نان زنجفيلي افزود؛ در تهيه اين شيريني از مخلوط آرد گندم، شکر، کره محلي و زنجبيل استفاده و پس از پخت به شکل لوزي برش داده مي شود.
به گفته کريمي ترکيب زنجبيل در اين شيريني موجب خوش طعم شدن و بالا رفتن ارزش غذايي و درماني آن شده است.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلستان اضافه کرد: ميراث فرهنگي ناملموس(ميراث معنوي) اين اثر را با عنوان « نان زنجبيلي، نان شيريني سنتي (نون عيدي) گرگان » به شماره 1160 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسانده است.

 

منبع : خبرگزاري ايرنا

به کانال تلگرام گلستان118 بپيونديد: http://telegram.me/golestan118

 
 
 
تلفن های ضروری

194
141
121
117
115
125
134
139
32628605
امداد شبکه گاز
اطلاعات راه ها
شبکه برق
خرابی تلفن
فوریتهای اورژانس
آتشنشانی
هواشناسی
اطلاعات راه آهن
اطلاعات پرواز
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون آگهی تبلیغات اندیشه پویا می باشد. کلیه فعالیت های این وب سایت برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.