آخرين خبر از وضعيت سپرده‌گذاران تعاوني فرشتگان

تاریخ انتشار : 2 خرداد 1396
تعداد بازدید : 390 مرتبه
 
وجوه سپرده‌گذاران فرشتگان شامل سود نمي‌شود/اصل سپرده ملاک است/ آغاز تعيين تکليف سپرده‌گذاران در تعاوني منحله فرشتگان
نمایش اندازه واقعی

به دنبال اعتراض برخي از سپرده‌گذاران فرشتگان درباره حذف سود سپرده‌هاي آنها، بانک مرکزي اعلام کرد که اصل وجوه سپرده‌گذاران فرشتگان بدون هيچ کسري محاسبه خواهد شد و در تعيين تکليف ملاک عمل قرار مي‌گيرد. البته از شهريور سال ???? به بعد سودي به اين سپرده‌ها تعلق نخواهد گرفت.

 

به گزارش ايسنا-منطقه گلستان، در حالي از ?? ارديبهشت ماه با تصميم مشترک قوه قضاييه و بانک مرکزي، کار تعيين تکليف سپرده‌گذاران در تعاوني منحل شده فرشتگان آغاز شد که از مجموع حدود ??? هزار سپرده‌گذار اين تعاوني منحل شده حدود ??? هزار نفر سپرده زير ?? ميليون تومان دارند، بنابراين در مرحله اول به منظور تعيين تکليف سريعتر سپرده‌گذاران خرد، قرار شد از ?? ارديبهشت امسال اين سپرده‌گذاران با مراجعه به شعب منتخب موسسه کاسپين تعيين تکليف شوند که در اين صورت حدود ?? درصد سپرده‌گذاران فرشتگان وضعيت خود را مشخص خواهند کرد. همچنين قرار بر اين شد که در مرحله دوم و از نهم خرداد ماه امسال سپرده‌گذاران تا سقف ?? ميليون تومان با مراجعه به موسسه کاسپين تعيين تکليف شوند که با پايان مرحله دوم حدود ?? درصد سپرده‌گذاران اين تعاوني تعيين تکليف خواهند شد. اما در حالي مرحله اول آغاز شد که به دنبال آن با عدم پرداخت سود تعلق گرفته به اين سپرده‌ها از زمان انحلال تعاوني فرشتگان (شهريور 1394)، تجمعات و اعتراض‌هايي در اين باره شکل گرفت.

 

بر اساس توضيحاتي که بانک مرکزي در اين رابطه به ايسنا اعلام کرده است، سپرده‌گذاران مي‌توانند مبلغ قابل دريافت را نزد موسسه کاسپين سپرده‌گذاري کرده و در صورت عدم تمايل نسبت به دريافت آن اقدام کنند.

 

بايد توجه داشت که با توجه به تصميم مشترک مرجع قضايي و بانک مرکزي، اصل سپرده سپرده‌گذاران بدون هيچگونه کسري، محاسبه و در تعيين تکليف ملاک عمل قرار مي‌گيرد. همچنين با توجه به نظر مراجع قضايي به انحلال و توقف فعاليت تعاوني اعتبار غيرمجاز فرشتگان از شهريور ???? فعاليتي از سوي اين تعاوني متصور نبوده تا متعاقب آن شناسايي و محاسبه سود انجام شود، بنابراين از اين تاريخ به بعد سودي قابل شناسايي، محاسبه و قابل پرداخت به سپرده‌گذاران نخواهد بود.

 

همچنين با توجه به نظر مراجع قضايي قرار بر اين است که در مرحله پرداخت مبالغ زير ?? ميليون تومان، ?? درصد سپرده‌ها نقدا پرداخت و ?? درصد باقيمانده متعاقبا تعيين وضعيت شود. در واقع پس از اتمام شناسايي و ارزيابي دارايي‌هاي تعاوني منحل شده فرشتگان از محل مازاد اموال، پرداخت ?? درصد باقيمانده سپرده انجام مي‌شود.

 

بايد يادآور شد که هشت تعاوني اعتبار غيرمجاز فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پيوند مشهد، بدر توس و اميد جلين قبل از سال ???? در کشور فعال بودند که هرکدام به صورت مستقل قصد داشتند از بانک مرکزي اجازه فعاليت به عنوان موسسه اعتباري دريافت کنند، اما حاضر به تامين شرايط مدنظر بانک مرکزي نبودند. از اين رو با مصوبه شوراي پول و اعتبار و مستند به قانون بازار غيرمتشکل پولي مقرر شد اين تعاوني‌ها پس از انحلال، توسط موسسه اعتباري تازه تاسيس کاسپين ساماندهي شوند. از اين رو مجوز فعاليت موسسه اعتباري کاسپين در ?? اسفند ???? صادر شد. تعاوني‌هاي هشت‌گانه، همگي فعاليت خود را در دوره هاي قبلي شروع کرده بودند و اولين اقدام بانک مرکزي در دولت يازدهم اين بود که فعاليت اين تعاوني‌ها را ساماندهي کند.

 

اما در زماني که هنوز دارايي ها و سپرده‌هاي تعاوني هاي هشت گانه غيرمجاز به موسسه اعتباري کاسپين منتقل نشده بود، دو دستور قضايي در مشهد صادر شد که بر اساس آن تعاوني‌ها مکلف شدند تمام تابلوهاي خود را با تابلوهاي موسسه کاسپين جايگزين کنند. سپس حکم ديگري صادر شد که براساس آن، دفترچه‌هاي سپرده‌گذاران تعاوني‌هايي که بايد منحل مي‌شدند با دفترچه‌هاي موسسه کاسپين جايگزين شود، در حالي که هنوز دارايي‌ها و سپرده‌هاي نزد اين تعاوني‌هاي هشت گانه به موسسه کاسپين منتقل نشده بود.

 

با اين وجود، در سال ???? هيات‌هاي تصفيه،‌ فعاليت خود را پيش بردند و در انتهاي سال، کار نقل و انتقال دارايي و بدهي‌هاي شش مورد از تعاوني‌هاي فوق به موسسه اعتباري کاسپين انجام شد و پرونده يک مورد از تعاوني‌ها نيز در مرجع قضايي مفتوح است و مسئولان موسسه کاسپين منتظر اعلام نظر نهايي قاضي پرونده براي نقل و انتقال دارايي ها و بدهي‌هاي اين تعاوني هستند. در اين ميان، بزرگترين تعاوني به لحاظ تعداد سپرده گذاران و حجم دارايي‌ها، تعاوني منحل شده فرشتگان بود که نياز به بررسي هاي جزئي‌تري داشت. همچنين در برخي از اين تعاوني‌ها تخلفاتي از جمله معاملات صوري، مخدوش و پرداخت نرخ هاي سود غير واقعي و نظاير آن صورت گرفته است. بر اين اساس، نرخ‌هاي سود پرداختي ناشي از فعاليت عملياتي تعاوني‌ها نبود، بلکه از محل وجوه سپرده گذاران جديد، سود به ساير سپرده گذاران پرداخت شده است.

 

با اقدامات انجام شده در مدت اخير،‌ تاکنون حدود ???? ميليارد تومان از دارايي‌هاي تعاوني منحل شده فرشتگان شناسايي شده که قابل انتقال به موسسه اعتباري کاسپين بوده و کار ارزيابي حدود ??? ميليارد تومان ديگر نيز به اتمام رسيده است. بنابراين مجموع دارايي هاي فرشتگان تا امروز بالغ بر ???? ميليارد تومان مي‌شود. همچنين با کمک پليس آگاهي و قوه قضاييه تاکنون ?? فقره ملک شخصي مديران تعاوني فرشتگان شناسايي شده و کار تقويم و ارزيابي آنها در حال انجام است که آن دارايي‌ها هم به کاسپين منتقل مي‌شود. با شناسايي و انتقال دارايي‌هاي تعاوني منحل شده فرشتگان به موسسه کاسپين، کار انتقال سپرده سپرده گذاران اين تعاوني متناسب با دارايي ها به موسسه کاسپين نيز انجام مي شود.

 
 
 
تلفن های ضروری

194
141
121
117
115
125
134
139
32628605
امداد شبکه گاز
اطلاعات راه ها
شبکه برق
خرابی تلفن
فوریتهای اورژانس
آتشنشانی
هواشناسی
اطلاعات راه آهن
اطلاعات پرواز
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون آگهی تبلیغات اندیشه پویا می باشد. کلیه فعالیت های این وب سایت برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.