معرفي امامزاده يحيي بن زيد گنبد

تاریخ انتشار : 17 مهر 1390
تعداد بازدید : 4259 مرتبه
 
مقبره اين امامزاده در قسمت غربي شهر گنبد كاووس واقع شده است.
نمایش اندازه واقعی

اين امامزاده داراي 23150 متر مربع فضاي مسقف و شبستان است و در اطراف آن 134 زائرسرا وجود دارد. اين امامزاده داراي بناي بزرگ و محوطه‌اي وسيع و رواق آيينه‌کاري شده مي‌باشد. در خارج از محوطه امامزاده پارکينگ وسيع و بازارچه‌اي به منظور رفع نيازمندي‌هاي زوّار و مسافران اعم از صنايع دستي و مواد خوراکي ايجاد شده است. از امتيازات اين مکان مذهبي وجود محراب گچ‌بري دوره سلجوقي در جوار ضريح ايشان مي‌باشد. اين امامزاده در شهرستان گنبد کاووس در نزديکي شهر تاريخي جرجان قرار دارد. گفته مي‌شود يحيي بن زيد از نوادگان امام حسين (ع) مي‌باشد. وي در زمان يزيد با 700 نفر از طرفداران خود در خراسان قيام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و سپاه دشمن را شکست داده و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد. والي خراسان (نصر) همراه 80 هزار سوار از شام و اطراف براي سرکوبي يحيي وارد قريه ارغوان شدند و بعد از سه روز جنگ يحيي و يارانش را به شهادت رساندند.

اين مکان از گذشته جزو زيارتگاه‌هاي چهارگانه ايلات ترکمن يموت به خصوص آتاباي‌ها بوده است که به هنگام ييلاق و قشلاق به زيارت آن مي‌رفتند.

                                    

                                                  

                                                 

                                          

 
 
 
تلفن های ضروری

194
141
121
117
115
125
134
139
32628605
امداد شبکه گاز
اطلاعات راه ها
شبکه برق
خرابی تلفن
فوریتهای اورژانس
آتشنشانی
هواشناسی
اطلاعات راه آهن
اطلاعات پرواز
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون آگهی تبلیغات اندیشه پویا می باشد. کلیه فعالیت های این وب سایت برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.